Základ o autobaterijích

Solární nabíječka autobaterie

Určitě jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste po dlouhé zimě sedli do auta, chtěli nastartovat, ale autu se nějak nechtělo. To platí zejména o autech starších. Právě pro vás je ideální si pořídit takzvanou solární nabíječku autobaterie. Je ideální především pro ty řidiče, kteří přes zimu jezdí jenom občas a na krátké vzdálenosti. Při startu se totiž autobaterie hodně vyčerpává a pokud jedeme jen nějakou krátkou trať, tak se nám nestihne dokonale dobít. Toto když se kumuluje, tak se vám může stát, že jednou sednete do auta a už prostě nenastartujete. První věcí, co určitě každého napadne, pokud je již baterka opravdu hodně stará a klasicky ji dobíjet už nemá moc cenu, je koupit baterku novou.

Ano jistě, je to taky řešení, ale solární nabíječka vás vyjde levněji a pomůže předejít takovým situacím. Nabíječka se prodává zhruba za 600 Kč a výrobci uvádějí, že její životnost je téměř neomezená, což taková životnost u autobaterie není.Musíme ale počítat ale také s tím, že solární nabíječka je přístrojem malým, takže nemůže poskytovat nějaké velké výkony. Spíše by se dalo říci, že může sloužit pouze jako takový udržovací prostředek a pokud svítí sluníčko opravdu hodně, tak se samovolně může dobíjet i autobaterie. Výkon solární nabíječky se odhaduje maximálně na 1,5 W, ale čím je výkon menší, tak tím snažší je aplikace zařízení. Kabel nabíječky se zapojuje do elektrického zapalování a samotná solární nabíječka se umísťuje zpravidla pod přední sklo na palubní desku. Takže pokud svítí slunce, tak je nabíječka neustále v provozu a dobíjí autobaterii. Dobíjení neprobíhá ale jen za jasného slunečního svitu, ale dokonce i když je obloha zatažená.

Aby jste poznali jestli solární nabíječka opravdu nabíjí, je k nabíječce napojená LED dioda. Kdyby se náhodou stalo, že by se měla autobaterie přebít a tedy i zničit, tak na to taky výrobce pamatoval a nainstaloval ochranu proti případnému přehřátí.

Mohlo by vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Auto-příslušenství, Info & Údržba a označen , , , . Záložka je zde.

Similar posts

Komentáře jsou uzavřeny.