Základ o autobaterijích

Nabíječka autobaterií

Nabíječek autobaterií je celá řada typů a jsou docela nedílnou součástí každé domácnosti, či firmy. Nejzákladnější nabíječky jsou nabíječky klasické, které jsou použitelné u klasických, kyselinou plněných autobaterií osobních, či nákladních automobilů, motocyklů, či jiných akumulátorů. Hlavní předností těchto nabíječek je především vcelku jednoduchá konstrukce. Dalším, hodně rozšířeným typekm jsou nabíječky automatické, které slouží k nabíjení dalo by se říci všech typů autobaterií a akumulátorů, jako například klasických kyselinových, bezúdržbových baterií s technologií AGM, ale i modernějších gelových autobaterií. Tyto nabíječky se prezentují především malou hmotností, ochranou proti přepólování, zkratu, či přebíjení autobaterie a jednoduchou obsluhou.Jedním z dalších typů jsou nabíječky takzvaně se startem, jež najdou užití taktéž u osobních, či nákladních automobilů nebo u pracovních strojů. Nabíječky se startem se nazývají proto, jelikož mají integrovanou funkci pomocného startu.

Mezi hlavní přednosti tedy patří případná pomoc při startu a jednoduchá obsluha. Další, vcelku hodně praktické, jsou takzvané nabíječky udržovací. Tyto nabíječky jsou uzpůsobené také pro všechny typy autobaterií, jak klasických, tak i gelových a AGM baterií. Jsou využívany hlavně především v zimě, kdy je automobil odstaven na delší dobu a tato nabíječka ho udržuje neustále v nabitém stavu. Hlavní přednost u těchto nabíječek je však hlavně v tom, že mohou být trvale připojené k akumulátoru, tudíž je není nutné vůbec vyndávat z vozu.

Další funkcí je to, že jakmile je autobaterie naplno nabitá, tak nabíječka se automaticky přepne pouze do udržovacího režimu, takže nemůže dojít k přebití a následnému zničení baterie. Dalším typem, již ne tak rozšířeným, jsou tazvané solární nabíječky. Provoz těchto nabíječek je zcela zdarma, protože pracuje na principu přeměny sluneční energie na elektrickou.  K autu se většinou připojuje přes elektrické zapalování a samotná nabíječka se umísťuje na palubní desku pod přední sklo, odkud čerpá sluneční energii, a to dokonce i když je pod mrakem.

Samozřejmě u těchto nabíječek musíme počítat s tím, že nejsou tak výkonné jako klasické nabíječky, přesto pár hodin nabíjení postačí k oživení akumulátoru. Malý LED indikátor zabudovaný v nabíjčce vám řekne, jestli skutečně nabíjí, či ne.

Mohlo by vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Info & Údržba a označen , , , , . Záložka je zde.

Similar posts

Komentáře jsou uzavřeny.