Základ o autobaterijích

Navigace do auta

Málokdo ví, že původní GPS navigace byly původně navrhnuty pro vojenské účely. Ale jak postupuje silniční vývoj a doprava čím dál tím víc kupředu, a cesty jsou nepřehlednější, tak navigaci má dnes skoro každé auto. Navigace vám usnadní cestu, jestliže neznáte cestu a celkově vám zpříjemní cestování.

Základní princip fungování navigace je ten, že využívá signálu z družic GPS, který pak vyhodnocují do datové podoby a převádí do ukazatelů rychlosti, aktuální polohy a jelikož spolupracuje s mapovými podklady, tak oznamuje uživateli informace o odbočkách, odhaduje čas do dosažení cíle, atd.

Vývoj  automobilových navigací do auta začal zhruba od roku 2000. První navigace byly pouze nicotným odrazem navigací dnešních. Uživateli ukazovali na malém jednobarevném LCD displeji pouze směrovou šipku nebo maximálně název odbočky, či silnice. V dnešní době je již displej barevný a ukazuje všechny věci, co již byly popsány výše. U luxusních vozů navigace dokonce dokáže promítat cestu na přední sklo automobilu. Člověk ale musí mít neustále na paměti, že je to stále jenom přístroj, takže se nesmí nechat vést pouze navigací a vůbec nepřemýšlet nad tím, co mu radí. Musíme mít na paměti, že sice pomáhá řidiči, ale lidský úsudek je přece jenom stále lidský úsudek. Nynější moderní navigace nemusí dokonce sloužit jenom jako navigátor. V navigacích jsou zakomponovány věci jako MP3 přehrávač, zobrazovač textů, či fotografií a pro řidiče, kteří během jízdy často vyřizují telefony, může sloužit využití navigace jako handsfree.

Na světě jsou dvě největší monopolní firmy, které se zabývají tvorbou map do navigací. Jsou to společnosti Tele Atlas a Navteq. Obojí firmy jsou velmi kvalitní a dělají precizní mapy. Jediný rozdíl je u map České republiky. Tady je nasnadě si vybrat spíše společnost Tele Atlas, protože má homogenně pokrytou celou naši Republiku. Navteq má zatím pokrytou jen západní část, k tomu Brno a Ostravu. Obě společnosti ale na mapách neustále pracují a neustále je vylepšují.

Komentáře jsou uzavřeny.