Základ o autobaterijích

Reproduktory do auta

Posloucháte během řízení auta rádi hudbu a chtěli by jste mít hudbu lepší kvality, než jakou vám nabízí klasické, již sériově namontované reproduktory? Pak by jste si měli pořídit reproduktory vlastní. Asi nejdůležitějším komponentem při výběru je výkon reproduktorů. Výkon se může lišit tím, že je rozdíl, jestli jsou reproduktory napájené přímo za vašeho autorádia nebo přes zesilovač. Výkon auto-reproduktorů popisuje hodnota RMS. Je to číslo, které udává, jaký maximální výkon je reproduktor s to zvládnout, aniž by se při dlouhodobém hraní poškodil. Další charakteristikou, popisující výkon, se nazývá maximální výkon. Popisuje hodnotu (výkon), kterou je reproduktor schopen převést do akustické podoby.

Důležité ale je, že takto nevydrží reproduktor hrát po nějakou delší dobu. Pokud by tomu tak bylo, vedlo by to ke zničení reproduktoru. Dalšími veličinami popisující reproduktor jsou citlivost nebo frekvenční rozsah.

Auto-reproduktory dělíme v prvé řadě na reproduktory vyšší a nižší třídy. Je zřejmé, že vyšší třída je samozřejmě kvalitnější  a má méně zkreslený zvuk, jako je tomu u reproduktorů třídy nižší. Reproduktory do auta dále dělíme podle tvaru, provedení a reprodukce frekvenčního plátna. Tvar si vybíráme podle vlastního vkusu, přičemž máme reproduktory kulaté, ty jsou také nejrozšířenější, dále reproduktory oválné, výškové a reproduktory malé, střední a klasické.

Pak rozlišujeme typy komponentní, jež mají pásma rozdělená do více než jednoho reproduktoru, přičemž je takovým zvykem, že basové reproduktory se subwooferem jsou montovány do zadní části vozidla a reproduktory výškové do přední části vozidla a koaxiální, které mají všechny pásma zakomponované v reproduktoru jednom.

Komentáře jsou uzavřeny.