Přístřešek pro auto
Zajímavosti

Stavební povolení pro přístřešek na auto

K příslušenství rodinného domu a zahrady patří místo pro relaxaci, parkování auta a uložení zahradního nářadí. Často proto vedle domků vznikají altány, pergoly a přístřešky na auto. Které z těchto staveb lze postavit bez svolení stavebního úřadu?

Typy přístřešků

Podívejme se na rozdíl mezi altánem, pergolou, terasou či přístřeškem na auto. Stavební zákon nezná pojem drobná stavba. Stavbou je jakékoliv stavební dílo, které vzniká stavební či montážní technologií nehledě na stavebně technické provedení, použité stavební výrobky, materiály a konstrukce, účel využití a dobu trvání. Za stavbu se považuje výrobek plnící funkci stavby z cihel, kovu i ze dřeva. 

Garážové stání
  • Pergola je loubí lehké konstrukce ze dřeva či kovu, většinou porostlé popínavými rostlinami, které tvoří vzdušné zastropení, není považována za stavbu a nemusíte kvůli ní komunikovat se stavebním úřadem.
  • Přístřešek je zastřešenou stavbou bez obvodových svislých konstrukcí, spadá sem altán, zastřešený přístřešek na auto nebo zastřešená terasa a spadá pod režim stavebního zákona.
  • Nezastřešená terasa, tedy zpevněná plocha z betonu či zámkové dlažby je stavbou, která spadá pod režim zákona. Zastřešená terasa je přístřeškem.

Drobné stavby spadající pod režim stavebního zákona 

Podmínkou každé stavby je odstup od sousedního pozemku alespoň 2 metry, jinak potřebujete souhlas souseda. Dejte si ale pozor i na místní regulativy dané územním plánem obce, vyhláškami či ochrannými pásmy lesa a památkovými zónami. V některých obcích je navíc stanoven maximální koeficient zastavitelnosti, který reguluje hustotu zástavby.

V rámci svého pozemku pak můžete mít například pouze 25 % zastavěné plochy, do níž se započítává zastavěná plocha domu, terasy či přístřešku na auto. Pro upřesnění informací se obraťte na příslušný stavební úřad.

Bez nutnosti povolení

Pro drobné stavby stojící samostatně na zahradě není vyžadováno stavební povolení, územní souhlas či ohlášení stavby, pokud splňují následující podmínky:

  • zastavěná plocha maximálně 25 m2
  • výška maximálně 5 m
  • nepodsklepená
  • bez obytných a pobytových místností, hygienických zařízení a vytápění
  • neslouží k ustájení či chovu zvířat
  • nevyužívá se k výrobě či skladování hořlavin a jiných nebezpečných látek
  • neslouží k podnikání
  • plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po umístění stavby je nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu či stavby pro rodinnou rekreaci

Pokud není některá z výše uvedených podmínek splněna, je nutné stavbu administrativně řešit se stavebním úřadem a stavbu ohlásit, případně zažádat o územní souhlas či stavební povolení.

Přístřešky navazující na dům

Zvláštní režim mají přístřešky, které jsou propojeny s domem a půdorysně jej rozšiřují. Pak se jedná o přístavbu rodinného domu a ne o samostatnou drobnou stavbu. Nezastřešenou terasu či zastřešený přístřešek je nutné ohlásit stavebnímu úřadu a vyžádat si územní souhlas.

4.7/5 - (4 votes)

Autobat.cz je internetový magazín. Píšeme o všem co se aktuálně řeší v automobilovém průmyslu. Jsou to jak aktuality, zajímavosti, nápady, tipy tak i recenze, srovnání a testy produktů i služeb. Cílem je lidem pomoci, v co nejvíce různých oblastech.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *