Přívěsný vozík za autem
Zajímavosti

Přívěsný vozík: jaké jsou podmínky pro jeho tažení?

Stalo se vám někdy, že jste byli nuceni převážet příliš těžké věci, které se vám do kufru osobního automobilu nevešly? Jelikož se zavazadlový prostor zdál být příliš malý, automaticky jste zapřáhli přívěsný vozík a vydali se na cestu. Přesně to je scénář, na který si jistě nejeden řidič pamatuje. Ale už jen hrstka z nich ví, že přívěsný vozík je pomyslný účastník silniční komunikace, jehož pohyb na silnici je podmíněn řadou pravidel.

Po výstupu z autoškoly jsou naše znalosti týkající se přívěsného vozíku poměrně čerstvé a daná pravidla jsou v naší živé paměti. Později si však jen matně uvědomujeme, jaký přívěsný vozík vlastně můžeme za auto vůbec zapřáhnout, případně jaký řidičák je zapotřebí na přívěsný vozík mít. A samozřejmě se nám mlží i informace říkající, jakou hmotnost musí tato připnutá součást vozidla mít, aby se vůbec mohla prohánět na českých silnicích.

Přívěsný vozík a řidičský průkaz skupiny B jdou ruku v ruce

Možná vás nyní polilo horko, protože jste si uvědomili, že jste táhli vozík za autem a že jste “jen” majitelem řidičského skupiny B. Já určitě potřebuji řidičák skupiny C, říkáte si. Jenže nebojte, “béčko” vám bohatě stačí. Pokud jste majitelem tohoto řidičského průkazu, za své auto můžete s klidným svědomím vozík připojit. Pozor však na to, jaký vozík připájíte.

Není vozík jako vozík

Pokud potřebujete převézt nějaké věci z místa na místo, chcete jistě využít služeb přívěsného vozíku. Jenže ještě předtím, než se tak stane, musíte vzít v úvahu dva faktory, a to technická omezení pro příslušná vozidla a legislativu samu o sobě.

Legislativa praví jasně – za osobní automobil musí být připojeno vozidlo s nejvyšší povolenou hmotností rovnající se maximálně 750 kilogramům. Jistou roli pak hraje hmotnost vozidla.

Potřebujete připojit vozík, který je nad limit?

Nabízí se otázka, co udělat v případě, že potřebujete připojit takzvaný nadlimitní vozík. Pokud vám 750 kilogramů nestačí, je nutné po letech zamířit do autoškoly. Bez rozšíření vašeho řidičského průkazu totiž nemůžete těžší vozík za běžné třítunové vozidlo zapřáhnout.

Mluvíme o rozšíření klasické skupiny B na skupinu B96. Nemusíte se obávat speciálního výcviku, ten v tomto případě opravdu není nutný. A samozřejmě si připravte pár tisíc, které za zkoušku takzvaně ,,vypláznete”.

Nahlédněte do technického průkazu

Kromě legislativy hrají jistou roli při připojování vozíku i technická omezení daného vozidla. Než připnete vozík za automobil, nahlédněte do technického průkazu svého čtyřkolého mazlíčka. Ne každé vozidlo je stavěno na vozík o stovkách kilogramů. Zatímco některá auta si poradí s nadlimitními vozíky, jiné za sebou neutáhnou vozík těžší než 800 kilogramů.


Hledáte kvalitní servis návěsů a přívěsů? Doporučujeme D1 nonstop trailer servis.

Ohodnoťte tento článek

Autobat.cz je internetový magazín. Píšeme o všem co se aktuálně řeší v automobilovém průmyslu. Jsou to jak aktuality, zajímavosti, nápady, tipy tak i recenze, srovnání a testy produktů i služeb. Cílem je lidem pomoci, v co nejvíce různých oblastech.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *