Dovolená autem
Zajímavosti

Dovolená autem jako hit posledních let

I když je letadlo komfortní a vlak nepřináší takovou míru zodpovědnosti, přesto lidé preferují dovolenou autem. Tento způsob cestování je s námi dlouhé roky, ovšem v době koronavirové se značně rozšířil. Umožnil totiž člověku v autě i přespávat, což bylo v době uzavřených hotelů více než skvělé. Pojďme se na dovolenou autem podívat z obecného hlediska a prozradit si nejen výhody a nevýhody této cesty, ale i destinace, které jsou autem snadno „dosažitelné”.

Svobodné cestování jako hlavní plus

Dovolená autem s sebou (stejně jako jiné způsoby cestování) nese řadu pozitiv. A svobodné cestování je jedním z nich. Předně nejste limitováni váhou ani počtem zavazadel, navíc s sebou klidně můžete mít i domácího mazlíčka a zastávek si během cesty můžete udělat tolik, kolik chcete, potřebujete nebo kolik uznáte za vhodné.

Tento způsob cestování do letní destinace volí hlavně rodiny s dětmi, které vědí, že ratolesti příliš mnoho neposedí, případně nedokážou odhadnout, jak se během cesty budou chovat. Navíc pokud se nejede dál než do Chorvatska, je cesta autem skvělou volbou i pro partu seniorů.

Před cestou nezapomeňte zařídit několik věcí

Benefity dovolené autem jsou zcela jasné a dostatečně trefné, a tak se možná začínáte balit a sestavovat svůj itinerář. Než však nastartujete a ujedete svůj první kilometr, nezapomeňte udělat několik věcí, díky nimž eliminujete rizika na cestách.

Kontrola vozidla

Ze všeho nejdříve zkontrolujte své vozidlo. Pneumatiky jsou dostatečně nafouknuté? Nekape z vozidla olej ani nic podobného? Nesvítí žádná kontrolka a světla jsou tím, co doopravdy svítí? Fungují i blinkry?

Není nic horšího než řešit na své dovolené nějakou automobilovou poruchu. Raději však mějte po ruce alespoň základní výbavu, kdyby náhodou.

Technická prohlídka vozu
Technická prohlídka vozu

Naplánujte si svou trasu

I když existují GPS navigace v telefonu, přesto je vhodné naplánovat si svou trasu. Nikdy nevíte, jaké uzavírky mohou cestu zkřížit a rapidně ji protáhnout. Tím, že zjistíte aktuální stav na silnicích, se můžete podobným úsekům vyhnout a tím pádem i zajistit jinou cestu, která by vás rychleji dopravila do cíle.

Pojistěte se

Ne nadarmo se říká, že „náhoda je blbec”. Proto si před jízdou sjednejte cestovní pojištění, které nad vámi bude držet ochrannou ruku, případně vám pomůže v okamžiku, kdyby došlo k nějakému neplánovanému scénáři.

Informujte se o dopravních předpisech

A nakonec se nezapomeňte informovat o aktuálních dopravních předpisech, které kralují na zahraničních silničních komunikacích. Je mylné se domnívat, že zákony, jež platí u nás, jsou platné také ve světě. Zatímco některé se liší maximální rychlostní limity, jinde zase povinná výbava ve vozidlech.

Kam vyrazit autem?

Mezi vůbec nejčastější destinace, kam se vyráží autem, patří Chorvatsko nebo okolní státy obléhající Českou republiku. Slovensko, Německo, Polsko nebo Rakousko. Zatímco v Německu je atraktivní zejména zdejší ostrov Rujána, který se navštěvuje Čechy už od dob totality, v Polsku bývá hlavním turistickým cílem Balt. Je to skvělá možnost, jak strávit levnou a blízkou dovolenou u moře.

Vedle obléhajících států se autem jezdí také do Itálie. Cesta bývá delší, ale pokud jsou ve vozidle alespoň dva řidiči, rázem je jízda velmi komfortní.

Dejte si pozor na zásadní chyby

Ať už nakonec vyrazíte kamkoliv, vyhněte se zásadním chybám, které mohou cestování autem, respektive dovolenou autem znepříjemnit. Zde je jejich seznam:

  • Na cestu se řádně připravte dle výše uvedených bodů a minimalizujte možná rizika.
  • Nenechávejte nic na poslední chvíli a zavčasu zjistěte, jestli nemáte náhodou propadlý řidičský průkaz nebo zelenou kartu.
  • Neodjíždějte ihned po práci, pakliže jste hlavním řidičem. Únava vás dříve nebo později dožene a může to mít nehezké následky.
  • Dopředu si naplánujte a načasujte cestu, abyste se vyhnuli nejvíce frekventovaným částem dne.
  • Nešetřete za každou cenu (hlavně ne na potřebných autodílech).
5/5 - (1 vote)

Autobat.cz je internetový magazín. Píšeme o všem co se aktuálně řeší v automobilovém průmyslu. Jsou to jak aktuality, zajímavosti, nápady, tipy tak i recenze, srovnání a testy produktů i služeb. Cílem je lidem pomoci, v co nejvíce různých oblastech.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *