Správné mytí auta
Zajímavosti

Na co si dát pozor, aby mytí auta nenadělalo víc škody než užitku

Možná si říkáte, že umýt auto není žádná věda. Ona ale trochu je. Špatná technika nebo nevhodně zvolené nástroje k mytí auta totiž mohou leckdy nadělat víc škody než užitku. Zajímá vás, čím a jak správně vašeho plechového miláčka umýt, aniž byste mu při tom nadělali ošklivé škrábance na karoserii? 

Důkladně se připravte

Takže jdeme na to. I když jste si vybrali na mytí auta krásný slunečný den, přesto zaparkujte raději ve stínu. Jednak se při mytí tolik nezapotíte, hlavně ale předejdete příliš rychlému zasychání vody a šamponu a tím i tvorbě nehezkých map na jeho laku. Pokud je to aspoň trochu možné, nechte auto chvíli vychladnout. Sundejte si prstýnky, hodinky a pozor dejte i na případné zipy na oblečení, které by jedním neopatrným pohybem dokázaly na laku vašeho miláčka nadělat pěknou paseku.

A co by měla obsahovat taková správná sada na mytí auta v domácích podmínkách? Připravte si wapku, dva kbelíky, mycí houbu nebo speciální kartáč na mytí auta a ručník nebo utěrku z mikrovlákna. Nezapomeňte ani na vhodné přípravky na mytí auta. Základem je šampon, ale pokud si s mytím chcete pořádně vyhrát a dopřát svému plechovému miláčkovi hotové wellness, určitě oceníte i speciální čistič na kola, sprej pro lepší odstranění hmyzu z karoserie a samozřejmě leštěnku. A jestli to chcete vzít úplně od podlahy, připravte si i kosmetiku pro mytí interiéru auta. Ale teď zpátky ven.

Na nejhorší špínu vezměte wapku

V první fázi je nejdůležitější dostat z auta pryč poctivě nasbíranou špínu a nečistoty. Ať už jde o prach, bláto, nebo mrtvý hmyz. Tohle udělejte nejlépe wapkou nebo aspoň obyčejnou hadicí s vodou. Tím se vyhnete ulpění nejhrubší špíny na hadříku či rukavici při kontaktním mytí a následnému poškrábání laku. Mytí auta proudem vody začněte vždy směrem od spodu nahoru. Nečistoty ve spodní části tak budou mít víc času se odmočit a ty, které potečou shora, je pak spláchnou s sebou.

Mytí auta wapkou
Mytí auta wapkou

Jak na správné ruční mytí auta

Když je nejhorší špína pryč, je čas ponořit ruce do kbelíku. Do prvního si připravte čistou vodu, do druhého vodu s autošamponem. Malou část auta vždy nejdříve umyjte vodou, poté až vodou se šamponem. Tentokrát už postupujte směrem od shora dolů. Místo krouživých pohybů volte raději pohyby rovné, ať se vyhnete vytvoření nežádoucích map na laku.

Ruční mytí
Ruční mytí

Nezapomeňte auto pořádně usušit

Jakmile auto domyjete, sáhněte opět po wapce nebo hadici. Opláchněte celou karoserii proudem vody, aby i poslední zbytky šamponu odtekly pryč a nezaschly vám na laku. Nakonec přichází na řadu ručník nebo utěrka z mikrovlákna na dosušení posledních kapiček vody. Pokud máte doma kompresor, nebojte se vyfoukat také všechny záhyby a spáry a vyhnat vodu i z nich. 

Pořádně se pomazlete

Tak a máte hotovo. Auto je krásně čisté. Ale mohlo by to být ještě lepší. Třešničkou na dortu, kterou se určitě vyplatí završit ruční mytí auta, je jeho nablýskání leštěnkou s voskem. Na lak nejdříve naneste speciální leštící emulzi a nechce ji lehce zaschnout. Pak už přichází na řadu samotné leštění a mazlení se s vaším plechovým miláčkem. Použijte ideálně papírové ubrousky a kousek po kousku leštěnku rozleštěte. Vzít na pomoc si můžete i speciální leštičku, ale pokud s ní nemáte zkušenosti, nesprávným použitím můžete svůj lak místo nablýskání spíše poškodit. Takže tady raději opatrně.

A teď už je to úplně komplet. Auto se blyští jako nové a vy si užíváte opojný pocit dobře odvedené práce. Domácí mytí je sice určitě náročnější než mytí auta v myčce, výsledek ale rozhodně stojí za to.

Ohodnoťte tento článek

Autobat.cz je internetový magazín. Píšeme o všem co se aktuálně řeší v automobilovém průmyslu. Jsou to jak aktuality, zajímavosti, nápady, tipy tak i recenze, srovnání a testy produktů i služeb. Cílem je lidem pomoci, v co nejvíce různých oblastech.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *