Garanční prohlídka
Zajímavosti

Garanční prohlídka

Pokud máte nové auto v záruce, je potřeba dodržovat pravidelné garanční prohlídky. Pokud je zanedbáte, výrobce vám nemusí uznat reklamaci případné závady.

Garanční prohlídka vozu je něco jako pravidelná lékařská preventivní prohlídka u lidí. Stejně jako v případě praktického lékaře i autoservis si vybíráte sami (na rozdíl od lékaře však nemusí být servis autorizovaný). Jedná se tedy o preventivní kontrolu, ne o návštěvu lékaře (servisu) v případě nemoci (závady). Proto i když se zdá, že je vše v pořádku, není radno tyto kontroly podceňovat. Pokud prevenci zanedbáte, můžete spílat jen sami sobě. V případě nedodržení garančních prohlídek totiž můžete přijít o záruku a případná závada se vám tak velmi prodraží.

Co je garanční prohlídka

Garanční prohlídka auta je povinná kontrola vozu, který je stále v záruce. Což je ze zákona 2 roky, ale může to být i mnohem déle. Například u vozů značky Renault je to 5 let, Kia poskytuje záruku 7 let a Nissan nově u svých SUV dokonce 10 let. Většina automobilek podmiňuje délku záruky i nájezdem (obvykle maximálně 150 000 km), případně se může záruční doba lišit u jednotlivých modelů vozů dané automobilky.  

Existuje i možnost si záruku za příplatek prodloužit. Každopádně ony zmiňované dva roky jsou jakési minimum. V průběhu této doby je potřeba minimálně jednou ročně (nebo při nájezdu 15-30 000 km – opět dle automobilky) nechat auto zkontrolovat. Navzdory rozšířené představě si servis vybíráte sami a nemusí být autorizovaný. 

Rozsah garanční prohlídky

Požadavky na to, co přesně se v průběhu garanční prohlídky musí zkontrolovat, se opět u jednotlivých automobilek různí a řídí se předepsaným plánem údržby daného výrobce. Roli hraje i počet najetých km a stáří vozidla. Obvykle se však jedná o tzv. malou a velkou servisní prohlídku:

  • Malá servisní prohlídka: Doplnění kapalin, kontrola a případná výměna olejů a filtrů.
  • Velká servisní prohlídka: Důkladnější prohlídka všech klíčových součástí vozu, včetně motoru, podvozku, čepů, výfuku a brzd.

TIP na článek: Nejčastější servisní úkony, na které motoristé zapomínají

Interval garančních prohlídek

Stejně jako u rozsahu garanční prohlídky i zde se vše odvíjí od požadavků výrobce. Nejčastěji se však garanční servis provádí jednou ročně, případně i dříve, pokud najedete určený počet kilometrů (obvykle již výše zmiňovaných 15 až 30 tisíc). Někdo tedy může jezdit do servisu na prohlídku jednou za rok, výrazně aktivnější řidič stejného modelu vozu pak klidně dvakrát.

Interval garanční prohlídky
Interval garanční prohlídky

Garanční prohlídka: Co sebou

Na první garanční prohlídku s sebou pro jistotu vezměte malý i velký technický průkaz. Pokud budete roční prohlídky absolvovat ve stejném servise, na další prohlídky už nebudete TP potřebovat. Určitě si nezapomeňte servisní knížku a bezpečnostní klíč na kola (pokud ho samozřejmě na vozidle máte).

Jak dlouho trvá garanční prohlídka?

Délka času, které vaše auto v servisu stráví se logicky odvíjí od toho, co všechno je potřeba zkontrolovat a případně opravit či vyměnit. Počítejte s minimálně hodinou a půl, obvykle se nebudete muset bez auta obejít déle než půlden. V případě větších oprav však může být doba, kterou váš vůz v autoservisu stráví, podstatně delší. V takovém případě vám většinou servis buď nabídne náhradní vůz nebo můžete získat slevu či plnou kompenzaci půjčovného na auto z autopůjčovny. Záleží však na tom, o jaký servis se jedná a jak máte nastavené podmínky. 

Počítejte také s tím, že je potřeba se na servisní prohlídku objednat. Neautorizované servisy vám obvykle dají termín v řádu několika málo dnů, u těch autorizovaných to mohou být i týdny. Rezervujte si proto termín s dostatečným předstihem.

Jak dlouho trvá garanční prohlídka
Jak dlouho trvá garanční prohlídka

Co když nestihnu garanční prohlídku včas?

Překročení garanční prohlídky (dokonce i o pouhých několik dní) může být důvodem neuznání případné pozdější reklamace. Většinou jsou však na reklamačním oddělení rozumní a logicky zvažují i další okolnosti. Například pokud budete reklamovat brzdy, pravděpodobně vám reklamaci nebudou blokovat jen kvůli o pár dní později vyměněnému oleji. Záleží však na konkrétní závadě, délce překročení servisní prohlídky a samozřejmě i na osobě, se kterou budete reklamaci řešit. Důrazně proto doporučujeme lhůty garančních prohlídek dodržovat.

Musím na garanční prohlídku?

V konečném důsledku samozřejmě nemusíte, ale porušíte tak jednu z hlavních podmínek záruky. Pokud se poté na automobilu něco pokazí, reklamaci vám z důvodu nesplnění podmínek záruky s nejvyšší pravděpodobností neuznají a opravu tak budete muset hradit z vlastní kapsy. Proto je opravdu vhodné garanční prohlídky absolvovat v řádných termínech.

Cena garanční prohlídky (obvykle kolem 2 000,- Kč, opět závisí na značce a modelu auta a rozsahu prohlídky) je rozhodně mnohem nižší než případná oprava závady na voze. Některé automobilky nabízejí i předplacené servisní služby, kdy si garanční prohlídky předplatíte v rámci prémiového balíčku již při zakoupení vozidla a nemusíte se pak o nic starat, vždy jen v určené době přistavíte vůz a odjíždíte náhradním.

Zdroje: KiaNissanSkodaRenault

5/5 - (1 vote)

Autobat.cz je internetový magazín. Píšeme o všem co se aktuálně řeší v automobilovém průmyslu. Jsou to jak aktuality, zajímavosti, nápady, tipy tak i recenze, srovnání a testy produktů i služeb. Cílem je lidem pomoci, v co nejvíce různých oblastech.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *