Sjednání povinného ručení
Zajímavosti

Jak ušetřit na povinném ručení

Jste majitelem automobilu? Pak víte, že se na vás vztahuje několik povinností, a to opravdu nemluvíme jenom o zodpovědné jízdě bez nehod. Ve světě automobilů totiž platí, že co řidič, to povinné ručení. Toto pojištění odpovědnosti z provozu vozidel je zákonem stanoveno jako povinné, proto ten, kdo ho ignoruje, dříve nebo později dojde k trestu. Mnozí mu vzdorují jenom proto, jelikož je to z počátku velice drahé, ale naštěstí existuje několik způsobů, jak na povinném ručení ušetřit.

Povinné ručení platí nejen v České republice

Jak již bylo zmíněno, pojištění odpovědnosti z provozu vozidla je v tuzemsku povinné. Je ale pozitivní, že platí i v jiných státech Evropy, proto pokud se vydáte se svým čtyřkolým parťákem za hranice, jste do jisté míry chráněni i tam. 

Povinným ručením se myslí to, že v praxi způsobené škody uhradí pojišťovna. Jelikož ke škodám, nehodám a podobným situacím dochází na silnicích prakticky denně, je tato pojistka nakonec velice ceněná (i když někdo ji za svůj život nepoužije ani jednou). 

Jakýmsi stěžejním dokladem sjednaného pojištění je zelená karta, která je mezinárodně uznávaným dokladem. Je nutné ji získat jak pro osobní vůz, tak pro motorky, skútry, čtyřkolky, ale také pro autobusy, tahače, traktory a přívěsy s vozíky.

Když povinné ručení nemáte

Než přejdeme k tipům, jak ušetřit na povinném ručení, zmiňme si riziko, které hrozí za jeho nesjednání. V případě, že pojistku nemáte, hrozí vám pokuta dosahující až čtyřiceti tisíc korun. A samozřejmě v okamžiku, kdy dojde k nehodě, veškeré způsobené škody hradíte vy sami. Nyní je otázkou, co peněženka oželí spíše – roční hrazení pojistky nebo způsobenou škodu, ke které nepředvídatelně dojde.

Jak ušetřit na povinném ručení?

Pojistka je zejména z počátku poměrně drahou záležitostí. Před řidiči nemajícími za sebou žádné řidičské zkušenosti a nevlastnícími žádné auto se pojišťovny drží více na pozoru. I v této životní fázi však lze něco ušetřit. 

Nejdříve si porovnávejte nabídky

Online kalkulačky a srovnávače jsou skutečně skvělou možností, jak najít to nejvýhodnější povinné ručení na trhu. Porovnávají prakticky všechno, a to nejen tento typ pojistek (obrátit se na ně můžete při výběru hypotéky, ideálního programu pro tvorbu webinářů nebo při výběru nejlepšího cestovního pojištění). 

Obecně platí, že by se člověk neměl upínat k první možnosti, která se mu nabídne. První možnost totiž většinou bývá nevýhodná. Pojišťoven nabízejících tentýž produkt je víc než dost a rády se předhání, buďte proto otevřeni všem možnostem.

Sjednání povinného ručení online
Sjednání povinného ručení online

Sjednejte si povinné ručení online

Není nic lepšího než sjednat si povinné ručení online. V době koronavirové se totiž ve světě internetu rozmohl jeden nešvar, za který jsme ostatně velice rádi. E-shopy i různé státní či jiné instituce se rozhodly nalákat lidi k nakupování v online prostředí, proto jim za tento krok nabízely různé slevy. Kupříkladu vstupenka do zoologické zahrady koupená na internetu byla o deset či patnáct procent levnější. A v podobném duchu to pokračuje dodnes.

Inspiraci převzaly i pojišťovny, které svým klientům při zřízení pojistky online nabízí menší slevu. Obvykle se pohybuje kolem deseti procent a v konečném důsledku tak udělá pořádnou parádu.

Jezdíte bez nehod?

Ušetřit na povinném ručení mohou jedinci, kteří jezdi zcela bez nehod. Náleží jim totiž bonus, který je navíc přenositelný mezi jednotlivými pojišťovnami. Čili pokud se rozhodnete přejít k jinému poskytovateli povinného ručení, bonus můžete využít i ve zcela novém prostředí.

Tento bonus bývá různých výšin. Informujte se o něm dopředu, ať máte nějakou motivaci ke zodpovědné jízdě bez sebemenšího škrábnutí.

Nafocení nehody pro pojišťovnu
Nafocení nehody pro pojišťovnu

Pojištění na rodiče nebo prarodiče

Již bylo zmíněno, že začínající řidiči mají povinné ručení trochu dražší. Pojišťovny je hodnotí jako nezkušené, proto k nim přistupují s větší opatrností. Abyste na pojistce ušetřili, můžete ji sjednat na rodiče nebo prarodiče. Je to trik, který nejen, že sumu za pojistku sníží, ale také se z bonusu za bezeškodní průběh budete radovat za poměrně krátkou dobu.

5/5 - (1 vote)

Autobat.cz je internetový magazín. Píšeme o všem co se aktuálně řeší v automobilovém průmyslu. Jsou to jak aktuality, zajímavosti, nápady, tipy tak i recenze, srovnání a testy produktů i služeb. Cílem je lidem pomoci, v co nejvíce různých oblastech.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *