Prodej vozu
Zajímavosti

Jak na přepis auta v roce 2022

Rozhodli jste se koupit auto, nebo jste ho naopak prodali novému majiteli? V obou případech vás zajímá jedno, a sice přepis auta. Jedná se o jeden z prvních a klíčových kroků, ke kterému v rámci prodeje musí dojít. Jenže jak na to, ptáte se? Přinášíme jednoduchý návod, jak přepsat auto krok po kroku.

Dnes už nemusíte chodit na konkrétní úřady

Většina majitelů automobilů má poměrně strach z toho, že se automobil podaří prodat. Bojí se totiž onoho přepisu, k němuž musí dojít. Člověku se zejména v dnešní době nechce chodit po úřadech, kde se stráví dlouhé hodiny. Pozitivní ale je, že doba se mění a že i v tomto směru zde nastaly za poslední roky změny. Kupříkladu se už nemusí chodit na konkrétní úřady. Stačí, když navštívíte pouze obecní úřad s rozšířenou působností, kde lze hravě na odboru dopravy přepis vozidla provést.

Navíc nemusíte chodit na úřad několikrát, protože se odhlášení a přihlášení vozidla provádí jako jeden úkon. Je ale důležité, aby byli přítomní oba dva řidiči, kterých se věc týká (nebo jeden musí mít plnou moc od toho druhého). Ať už jste tedy kupujícím či prodávajícím, buďte raději přítomní (zejména pokud dochází k přepisu od někoho/někomu cizímu).

Prodejem auta začíná běžet lhůta pro přepis

Bylo by mylné se domnívat, že máte neomezený čas na provedení tohoto zákonem stanoveného úkonu. Zákonné vyhlášky v tomto případě hovoří jasně – změnu vlastníka v registru je třeba provést do deseti dnů od převodu vlastnického práva k vozidlu. V praxi to tedy znamená, že se přepis auta musí provést během deseti dnů od doby, kdy došlo k podpisu kupní smlouvy. K podpisu, nikoliv k sepsání, tak pozor na to.

Že jste mezi sebou žádnou kupní smlouvu neuzavřeli? Nevadí, i ústní dohoda je dohoda. V tomto případě ale platí, že k přepisu vozidla musí dojít během prvních deseti dní plynoucích od úhrady ceny vozidla, případně od nabytí právní moci rozhodnutí soudu, pakliže se jedná o následek dědického řízení.

Co je třeba pro přepis auta?

Stejně jako v případě přepisu nemovitostí nebo jiných věcí, i v tomto případě je zapotřebí mít po ruce několik důležitých dokumentů. Konkrétně musíte mít:

  • občanské průkazy (a to jak sebe, tak toho druhého, koho se přepis týká)
  • technický průkaz
  • osvědčení o registraci vozidla (čili malý technický průkaz)
  • platnou zelenou kartu
  • doklad o nabytí vozidla
  • protokol o evidenční kontrole
  • chybět nesmí ani potvrzení o úhradě správního poplatku
  • žádost o zápis změny vlastníka/provozovatele silničního vozidla

Pokud jste podnikatelem, musíte mít také s sebou živnostenský list nebo koncesní listinu (případně výpis z obchodního rejstříku).

Co je potřeba pro přepis vozidla

Co je to doklad o nabytí vozidla?

V souvislosti s tím se nabízí otázka, co je to vlastně doklad o nabytí vozidla. Tento dokument může mít řadu podob. Může se jednat například o kupní smlouvu, leasingovou smlouvu nebo třeba fakturu či rozhodnutí o dědictví.

Co je to evidenční kontrola?

Jedním z nepostradatelných dokumentů při přepisu vozidla je doklad o evidenční kontrole. Jenže co to vlastně je? Mluvíme o kontrole prováděné na stanicích technické kontroly. Hlavním cílem je porovnat údaje v technickém průkazu s realitou. Jinými slovy se kontroluje skutečný stav vozidla, jestli souhlasí s tím, co je uvedeno techničáku.

Při kontrole se odborníci zaměřují ale jenom na několik věcí, konkrétně třeba na počet míst k sezení, typ motoru nebo barvu karoserie či výrobní štítky s údaji. Nejedná se většinou o nějak důkladnou kontrolu čili se jí nemusíte obávat.

O přepis vozidla je třeba zažádat

Aby vůbec mohlo dojít k přepisu vozidla, je zapotřebí o tento krok požádat. Bez předložené a vyplněné žádosti to nepůjde. Abyste si ušetřili trochu času, ideálně ji sepište předem a na úřadech se nezdržíte déle, než je zapotřebí (formulář je ke stažení na internetu).

Urychlit přepis může i plná moc

Již bylo zmíněno, že není třeba, abyste se na úřad dostavili oba dva (čili jak prodávající, tak kupující). Je možné sjednat plnou moc z jedné strany. Aby se druhá strana dozvěděla, že k přepisu vozidla opravdu došlo, většinou se další komunikace přesune do e-mailového prostředí nebo se využijte pošta, skrze kterou se zašle kopie velkého technického průkazu po provedení převodu.

Jak dlouho platí plná moc na přepis auta?

Co se týče platnosti plné moci, ta závisí od dohody mezi jednotlivými stranami. Pokud se rozhodnou na několikatýdenním trvání, bude dokument platný po dobu několika týdnů. Vždycky ale platí, že k zániku plné moci dochází vždycky ve chvíli, kdy dojde k přepsání vozidla. Může však zakročit i sám zmocnitel, který ji může odvolat.

Předání klíčků od vozidla
Předání klíčků od vozidla

Kolik stojí přepis auta?

Přepis auta však není bezplatná záležitost, i když není ani nejdražší. Platí se zpravidla správní poplatek, který se rovná 800 Kč. Pokud ojeté auto nesplňuje emisní normu, platí se také takzvaná ekologická daň.

Emisní normaVýše ekologické daně
EURO 010 000 Kč
EURO 15 000 Kč
EURO 23 000 Kč
EURO 3 a vyššíekologická daň se neplatí

Kdo platí přepis auta?

Vím, kolik se platí při přepisu, ale nevím, kdo poplatky vlastně platí. Možná vám přesně toto běží v hlavě. Z právnického hlediska je poplatníkem fyzická osoba, která žádost k přepisu auta podala. Jestliže však není sjednáno v kupní smlouvě, kdo se o poplatek postará, spadá toto břemeno na bedra prodávajícího.

Jak dlouho trvá přepis auta?

Kdy má být přepis auta proveden už víme. Ale jak dlouho vlastně celý proces trvá? Ve skutečnosti se nejedná o záležitost delší než pár minut. Jak bylo zmíněno, odepsání a přihlášení je jedna a tatáž věc (tedy z pohledu úřadů) čili lze konstatovat, že přepis auta nebude trvat déle jak pět minut.

Pamatujte ale na to, abyste opravdu dodrželi zákonem stanovenou lhůtu pro podání žádosti o přepis vozidla. Pokud se tak nestane, hrozí vám pokuta ve výši až 50 tisíc korun.

Co se musí ještě vyřešit?

Stejně tak nezapomínejte na pár věcí, ke kterým musí dojít společně s přepisem auta. Mluvme zejména o:

  • Povinnost prodávajícího odhlásit povinné ručení na auto (díky tomu si vozidla může pojistit kupující).
  • Povinnost kupujícího si vozidlo pojistit (čili uzavřít si povinné ručení a havarijní pojištění).
Ohodnoťte tento článek

Autobat.cz je internetový magazín. Píšeme o všem co se aktuálně řeší v automobilovém průmyslu. Jsou to jak aktuality, zajímavosti, nápady, tipy tak i recenze, srovnání a testy produktů i služeb. Cílem je lidem pomoci, v co nejvíce různých oblastech.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *