Jak vybrat správný motorový olej
Motorový olej je pro každé vozidlo nezbytnou součástí. Zaručuje správné fungování motoru vašeho auta. Musíte také pravidelně kontrolovat jeho stav. Pod kapotou vozidla naleznete lahvičku s kapičkou, která značí motorový olej. U této značky naleznete také měrku, která je u každého vozidla jiná. Většinou tam bývají označeny dvě čárky, které jsou kousek od sebe. Jedna značí minimální stav oleje a druhá zase maximální stav. Obsah vašeho motorového oleje se musí pohybovat mezi nimi. Nikdy nesmí být oleje více, jak je stanovené maximum a ani méně, než je stanovené minimum. Je-li tomu jinak, můžete vážně poškodit motor auta.
Pokud se vám tedy kontrolka oleje rozsvítí, okamžitě vozidlo zastavte a nepoužívejte, dokud nebude olej vyměněn nebo nezbytně doplněn na cestu do autoservisu.
Obsah článku
Výměna motorového oleje
Pravidelná výměna motorového oleje se provádí po ujetí 15 – 20 tisíc kilometrů. Poté si sami nebo za pomoci mechanika vynulujte displej, který stav kilometrů, od poslední kontroly, hlídá. Pokud si výměnu oleje provádíte samostatně, měli byste vědět, že starý olej nikdy nemůžete vylévat do odpadů nebo kamkoli po zahradě. Odneste ho do sběrného dvora.
Jak vybrat správný olej
Máte-li nové auto, pak nemusíte zjišťovat, jaký olej využívat, protože k vozidlu dostanete servisní knížku nebo jakýkoli návod k obsluze, kde jsou veškeré úkony spojené s vozidlem popsané. Bez servisní knížky můžete hledat štítek, který se lepí přímo na motor. Abyste olej vybrali, nebude vám stačit pouze jediný číselný údaj, ale budete muset znát viskozitní třídu a výkonnostní specifikaci.
Viskozitní třída
Viskozitní třída se určuje podle SAE. Tento druh specifikace vám určí přesnou tekutost daného oleje, pokud je vystaven předem stanoveným podmínkám a teplotě. Ty se dělí podle ročního období na zimní, kdy jsou teploty nízké a letní, přičemž jsou venkovní teploty zase vysoké.
Zimní třída je udávána vždy prvním číslem a písmenem W, zatímco letní třída je udávána druhým číselným údajem. Aby byla hustota dobrá i v nízkých teplotách, je nutné mít i nižší hodnoty v zimní třídě.
Zimní třída: 0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W
Letní: 20, 30, 40, 50, 60
Výkonnostní specifikace
Výkonnostní specifikace se zabývá vlastností oleje v různé formě provozního zatížení – úspora paliva, oxidační stabilita apod. Dále se dělí na klasifikace:
API (USA) – v této kategorii se oleje liší podle užití. Pod písmem S se označují motory benzínové, pod písmem C naleznete naftové motory. Oleje, které je možné využít na oba druhy motorů jsou označovány SM/CF. Každá kategorie je následně ještě rozdělena podle ročníků výroby vašeho vozidla.
ACEA (EU) – tato klasifikace je dále označována písmeny A, B, C, a E. A dále čísly 1 – 5. Vyšší číslo znamená kvalitnější olej. Stejně jako u API kategorie se i tyto liší podle stáří vozidla.
Normy výrobků a vozidel (VW, MB, BMW, MAN, VOLVO, FORD).
Zdroj: Patrik Bartoš, Dovoz aut – Doveztodal.cz