Řidič
Zajímavosti

Jak překonat strach z řízení auta

Zatímco někteří se v řízení vozidel doslova vyžívají a řídí opravdu rádi, najdou se mezi nimi i ti, kteří se bojí usednout za volant. Těmto jedincům se rozhodně nemáme právo posmívat, nikdo neví, proč mají z řízení auta strach. Navíc drtivá většina lidí, kteří se bojí řídit osobní automobil, se snaží svůj strach překonat. A právě pro ně máme tipy, jak na to. 

Co nejčastěji stojí za strachem z řízení auta

Jak již bylo zmíněno, nikdy nevíme

, co za strachem řidiče stojí. Pocity úzkosti za volantem se mohou u řidiče projevit z mnoha důvodů, není to jen o nedostatku řidičských zkušeností, i když s tímto se setkáváme velmi často. 

Poslední průzkumy odtajňují, že za strachem z řízení stojí především vysoká nehodovost na silnicích. Prakticky každý den slýcháme o množství dopravních nehod, které se udály na našich silničních komunikacích a při kterých umřeli řidiči i jejich spolujezdci. Možná, kdyby se v televizních spotech nebo na internetu nemluvilo až tolik o dopravních nehodách, strach z nehody by se dostal na přirozenou úroveň a lidé by se nebáli usednout za volant. 

Bylo prokázané, že především citlivější řidiči mají z řízení strach právě díky jisté (byť třeba nízké) pravděpodobnosti nehody. Vliv na jejich strach mají právě televizní reportáže, ve kterých je často velmi detailně ukázáno, jak drastická nehoda byla. 

Řízení auta


 

Za volant se bojí usednout i ti řidiči, kteří vědí, že trpí silnými tělesnými příznaky úzkosti. Do této kategorie spadá například silné bušení srdce, motání hlavy nebo nevolnost, případně špatný tlak. Tato skupina řidičů se obává toho, že ztratí při řízení sebekontrolu, tudíž že ohrozí nejen sebe, ale i ostatní účastníky silniční komunikace. 

Jistý blok v řízení mají i řidiči, kteří v minulosti prožili dopravní nehodu, ne-li ji rovnou zavinili. Zejména, pokud se jednalo o tragickou dopravní nehodu, pak je velice těžké se vracet za volant. 

Jak překonat strach z řízení

Možná právě vy patříte do skupiny řidičů, kteří i přes stále platný řidičský průkaz nechtějí usednout za volant. Ať už za váš strach z řízení může úzkost nebo špatné vzpomínky, existuje hned několik způsobů, jak strach překonat. Ze všeho nejdříve člověk musí chtít. Chcete se tedy svého strachu z řízení zbavit? Nemusíte volat na pomoc odborníka, i když samozřejmě i on je řešením vzniklé situace. Existuje řada jiných efektivních tipů, jak strach z řízení překonat.

Začněte v klidném provozu

Při překonávání strachu z řízení rozhodně neplatí pravidlo “hoďte ho do vody, on se rychle naučí plavat sám”. V tomto případě se musí začínat v klidném provozu, nedoporučuje se vrhat rovnou do nejfrekventovanější ulice ve městě. V klidném provozu ostatní řidiči spíš pochopí pomalu jedoucí auto, v náročném provozu by troubil jeden přes druhého, což může řidiče překonávajícího strach z řízení jenom vystrašit. 

Jezděte s doprovodem

Je dobré mít v autě podporu. Proto nikdy nejezděte sami a vezměte si s sebou osobu vám blízkou, která však bude zároveň trpělivá. Řidič, který se snaží překonat strach z řízení auta, by se měl ve vozidle s danou osobou cítit bezpečně a příjemně. Spolujezdec by ho měl umět uklidnit, případně mu poradit, když si nebude vědět rady. Rozhodně by na něj neměl křičet, když se dopustí chyby.

Jezděte bez zbytečného tlaku

Máte pocit, že ještě není ten pravý čas na usednutí za volant? Cítíte, že byste se nyní do toho jenom nutili? Pak ještě chvilku počkejte. Pokud si na sebe budete vyvíjet tlak, neprospějete tím ani sobě, ani ostatním účastníkům silniční komunikace.

V tomto případě platí, že jít na to pomalu je odpovědí na otázku “Jak překonat strach z řízení”. Začněte s pár bloky ve městě nebo s ježděním na vesnici, poté přidávejte na kilometrech. S postupem času se strach začne zmenšovat a za volant budete usedat dobrovolně s jistým sebevědomím.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *