Brzdy u Audi
Zajímavosti

ABS protiblokovací brzdový systém

Nejen počasí, ale i různé povrchy vozovky významně ovlivňují bezpečnost jízdy a možnosti ovladatelnosti automobilu v různých situacích. Bezpečnostní prvky, kterými jsou auta vybavena, se staly již nezbytnou součástí kvalitnějšího a spolehlivějšího provozu. Víte, co znamená zkratka ABS? Jak pomáhá a funguje jako bezpečnostní pomocník při řízení auta?

Aktivní bezpečnost

ABS neboli Anti-lock Braking System je systém, který zajišťuje aktivní bezpečnost vozidla při jízdě. Jeho smyslem je zabránit zablokování kol při brzdění a zajistit tak plnou ovladatelnost vozu. Zablokované kolo nemá schopnost přenést jakoukoli boční sílu (ztrácí přilnavost pneumatiky k vozovce), a není možné ovládat vůz otáčením volantu.

Jak to funguje

Při prudkém brzdění na kluzkém, mokrém či jinak nestandardním povrchu se ozve zvuk a zároveň klepání do brzdového pedálu řidiče, čímž systém upozorňuje na to, že kola mají tendenci se zablokovat. Systém se to dozví od snímače otáček, kterými jsou vybavena kola a která udávají řídící jednotce informace o rychlosti otáčení kol.

ABS tak při nebezpečí smyku sníží a vzápětí zase přidá brzdnou sílu, a to 12 x – 16 x za sekundu. To se děje v rychlém sledu za sebou až do zastavení vozu.

Nepřestávat brzdit

Tímto způsobem je zajištěno stálé otáčení kol, čímž zůstává i na takto nebezpečném povrchu ovladatelné. Brzdový pedál musí být trvale sešlápnutý. Řidič má pocit, že pedál „kope“, ale je nutné se neleknout a brzdit dál.

ABS splňuje požadavky na bezpečnou jízdu tím, že:

  • zajišťuje stabilitu a ovladatelnost vozidla za všech situacích a při všech stavech povrchu komunikace, a to od běžné suché asfaltové vozovky až po extrémní vlhkost a náledí
  • umožňuje rychlé přizpůsobení se vzniklé změně adheze komunikace
  • brání rozkývání vozidla
  • systém je v neustálém provozu a kontroluje bezchybnou funkci ABS (chybu indikuje svítící kontrolka)

Brzdná dráha

ABS slouží k zajištění ovladatelnosti auta v extrémních situacích, ale nezajišťuje vždy kratší brzdnou dráhu. Je nutné si uvědomit, že z určitých důvodů (štěrk, sníh, kaluže) se brzdná dráha může i prodloužit.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *