Cybertruck
Elektromobily

Cybertruck

Společnost Tesla představila svůj první pick-up s elektrickým pohonem. První dvě verze vozidla s futuristickým designem se začnou vyrábět koncem roku 2021 a třetí o rok později.

Tesla Cybertruck cena

  • Základní verze bude stát 39 900 dolarů, v přepočtu přibližně 920 000 korun.
  • Verze s duálním motorem bude za 49 900 dolarů, v přepočtu přes 1,1 milionu korun.
  • Nejdražší model Tri Motor bude za cenu 69 900 dolarů, asi za 1,6 milionu korun.

Cybertruck a technické parametry

  • Tesla Cybertruck má ve variantě Single Motor RWD pohon zadních kol s jedním motorem, na jedno nabití ujede 400 km a přípustná hmotnost přívěsu je 3 400 kg.
  • Verze Dual Motor AWD má dojezd přes 480 km a utáhne přívěs o hmotnosti 4 500 kg.
  • Nejvýkonnější varianta Tri Motor AWD má dojezd 800 km a utáhne přívěs až 6 300 kg. Nabídne zrychlení z 0 na 100 km/h za 2,9 s. Pro srovnání, nejvyšší dojezdová vzdálenost u verze sedan Model S dosahuje 600 km.

Není známa kapacita baterií ani pohotovostní hmotnost vozu. Akumulátory budou pravděpodobně od společnosti Panasonic nebo vlastní, o kterých se možná více dozvíme v únoru či březnu 2020 na Battery and Powertrain Investor Day. Autopilot je v ceně všech variant. Balíček pokročilejších funkcí Full-Self Driving Capability je za příplatek, přibližně za 170 000 korun. Konfigurátor zatím není k dispozici a lze si přeobjednat jen zvolenou variantu. Vratná záloha činí asi 2 500 korun.

Možnost nabíjení a konstrukce

Nabíjet lze na stanicích Supercharger V3 s výkonem 250 kW. Uvnitř vozu jsou zásuvky na 110/220 V a vzduchový kompresor. Podvozek má v základu vzduchové adaptivní odpružení s možností změny světlé výšky vozu od 10 do 40 cm. Nájezdový úhel je vepředu 35° a vzadu 28°. Karoserie je z tvrzené nerezové oceli, která se nepoškrábe a je neprůstřelná kulkami do 9 mm. Konstrukce je z ultra tvrdé slitiny nerezové oceli, kterou firma SpaceX používá u raket Super Heavy Starship.

Vzhled elektromobilu

Tesla Cybertruck je jako obrněný vůz, k první řadě sedadel hranatá karoserie stoupá a pak ostře klesá a připomíná tvar střechy. Má délku 5,88 m, šířku 2,02 m a výšku v nejvyšším bodě 1,9 m. Tesla Cybertruck v interiéru pojme 6 osob po třech ve dvou řadách. Objem uzamykatelného nákladového prostoru má 2 830 l. Minimalistická palubní deska je holá, má ostřejší hrany a 17-ti palcový dotykový displej. Cybertruck má zajímavý volant připomínající design druhé generace Roadsteru.

Cybertruck na okruhu
Cybertruck na okruhu

Inspirace k novému modelu Tesla Cybetruck

Vůz připomíná truckovou verzi DeLorean DMC-12 z filmu Návrat do budoucnosti. Podle Elona Muska byl jednou z inspirací pro vzhled Tesla Cybetruck automobil Lotus Esprit, známý z bondovky Agent, který mne miloval z roku 1977. Pick-up bude podle Muska kombinovat výkon Porsche 911 a funkčnost Fordu F-150 v plné velikosti. Společnost Tesla plánuje přejít na výrobu SUV a nákladních vozidel.

Dostupnost Tesla Cybetruck v České republice

Společnost měla po prvních 24 hodinách po oznámení vozu 146 000 rezervací za 8 mld dolarů. Z toho 42 % lidí chce verzi se dvěma elektromotory, 41 % se třemi a 17 % s jedním. U elektromobilu Tesla Model 3 to bylo 180 000 rezervací a rezervační poplatek činil 1 000 dolarů. U modelu Tesla Cybertruck je to jen 100 dolarů, v přepočtu asi 2 300 korun. Tesla Cybertruck si v České republice lze objednat zde.

Třešnička na dortu – čtyřkolka Cyberquad a příslušenství

Prototyp čtyřkolky Cyberquad je vzhledově ladí s Cybertruckem. Vejde se na korbu pick-upu a lze nabíjet i z baterie vozu. K dispozici bude zatím jen jako příplatková výbava k Cybertrucku. K mání bude i příslušenství pro kempování včetně stanu postavitelného na korbu vozu.

Za příplatek mají být i solární panely na kryt korby, které budou dobíjet automobil za jízdy, zvýší jeho dojezd a vůz bude více nezávislý. Mají generovat 24 km dojezdu denně.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *