Hyundai Ioniq 5 ze strany
Elektromobily

Hyundai Ioniq 5: Konkurent Tesly, který má mnoho předností

Elektromobily jsou budoucnost, o tom není sporu ani pochyb. Na první místo pomyslného žebříčku priorit je posadila nejedna automobilka a Hyundai nebyla výjimkou. Nikdo však před lety netušil, že se jihokorejský podnik stane tak velkým konkurentem Tesly, která s elektromobily přišla na trh o něco dříve. Zatímco americké automobilce s písmenem T ve znaku se příliš nedaří, o jihokorejské automobilce to říct nelze. Na trh brzy vstoupí se svým jedinečným vozem jménem Hyundai Ioniq 5. 

Pokud sledujete dění v automobilovém světě, víte, že vůbec první čistě elektrický Ioniq přišel na trh už před pěti lety. Za tu dobu automobilka pracovala na nedokonalostech a vypíchla chyby, což vedlo ke stvoření moderního vozidla, jež přesně určuje, jak má elektromobil vypadat. Učit by se měla i samotná Tesla. 

Nic nového, přesto jedinečnost sama

Bylo by hloupé očekávat něco přelomového nebo inovativního. Elektromobily jsou už samy o sobě takové. Novinka z dílny automobilky Hyundai přináší výkonnou architekturu, autonomní systémy a samozřejmě digitální zpětná zrcátka či mnoho dalšího, co je běžně dostupné u jiných podobných vozidel. Přesto je to jedinečnost sama. Mluvíme o voze, který přináší elektromobilitu zatím v té nejlepší podobě. Jak již bylo zmíněno, stává se tak hrdým konkurentem Tesly, která by se měla co učit.

Hyundai ioniq 5 - zadní světla
Hyundai ioniq 5 – zadní světla

Hyundai Ioniq 5 má oproti Tesla řadu předností

Když už jsme novinku na trhu začali porovnávat s vozidly Tesla, chvíli u toho zůstaňme. Jak již bylo zmíněno, novinka od Hyundai má mnoho předností ve srovnání s ikonickou americkou automobilkou, kterou má pod svými křídly Elon Musk. Jednou z nich je zmiňovaná 800V architektura. Někomu se to může jevit jako nevýhoda, jelikož nabíjecích stanic s napětím až 800 V není mnoho (zejména v Česku), ovšem rapidně jich přibývá i u nás, tak slovo “nevýhoda” můžeme smést ze stolu. 

Další předností je dlouhý rozvor. Rozvorem se myslí to, co určuje prostor pro posádku. I když vám elektromobil Hyundai Ioniq 5 přijde jako auto drobnějších proporcí, zdání klame. Po všech stránkách je alespoň o deset procent větší než jiné, běžné kompaktní hatchbacky. 

A abychom seznam předností uzavřeli, zmiňme také odpočinkovou polohu předních sedaček, kterou také Tesla nemá. Je to velmi zajímavá funkce, která přijde vhod hlavně ve chvíli, kdy čekáte, až se vůz nabije na požadované procento. Pokud zbývá do konce nabití pár minut, proč je nestrávit v dokonale polohovatelné sedačce vozu?

Hyundai Ioniq 5 - polohovatelné sedačky
Hyundai Ioniq 5 – polohovatelné sedačky

Retro design upoutá na první pohled

I když se jedná o novinku na trhu, zaujmout vás může retro design, kterým auto disponuje. Vývojáři se inspirovali modelem Pony z roku 1975 a jeho hranatým tvarem. Ptáte se, proč se inspirovali právě tímto vozidlem? Jedná se o vůbec první sériově vyráběný vůz společnosti Hyundai – to je ten důvod. 

I když se auto jeví jako retro, jeho postoj i čisté plochy jsou odrazem modernosti. Jelikož automobilka moc dobře ví, že na detailech záleží, jsou dokonale propracovaná jak pixelová LED světla, tak každý kousek v interiéru. 

Hyundai Ioniq 5
Hyundai ioniq 5 – Přední světla

Auto plné moderních technologií

Co také svědčí o tom, že se jedná o výkřik moderní doby, jsou technologie, kterými se vůz pyšní. Mezi specifikace patří dva dvanáctipalcové displeje, zmiňovaná digitální zpětná zrcátka či vynikající aerodynamika. Jednou z funkcí je i potlačení mrtvých úhlů, což zlepšuje viditelnost. A nesmíme zapomenout na novou funkci v podobě V2L, která umožňuje prostřednictvím portu napájet libovolná zařízení z baterie vozidla. 

Hyundai ioniq 5 - palubní počítač
Hyundai ioniq 5 – palubní počítač

Jaká je cena a datum uvedení na trh?

I když se toho o novém elektromobilu ví poměrně málo, dvě věci jsou stále neznámé, a sice cena a datum uvedení na trh. Co se týče druhé věci, očekává se, že do nabídky společnosti zavítá během letošního léta. Nad cenou však můžeme jenom spekulovat.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *