Vůz veřejné bezpečnosti
Historie

Historie policejních vozů

V průběhu minulých desetiletí policisté v uniformách využívali vozidla ve čtyřech barevných kombinacích. Víte, že se ale na počátku od ostatních vozů nelišila?

I v minulém roce prošel vozový park našich policistů fází obměny vozů. Většinou se jednalo o výměnu Škodovek Octavia za novější model. Poslední větší výměna služebních vozů s kamufláží se uskutečnila kolem roku 2000. Vozidla, ve kterých policisté stíhají zločince, mají najeto více než 400 000 kilometrů. Policejní vozy dostaly výrazněji svítící majáky vytlačovací rámy před předním nárazníkem.

První vozy policie

První vozy, které policisté využívali, nebyly od ostatních vozidel na silnicích nijak odlišeny. Modrá barva se prosadila až v roce 1957. Nebylo však specifikováno, jaký odstín modré je ten správný. Kupovala se auta s modrým lakem, jaký právě v tu dobu výrobce nabízel pro běžné klienty. Auta Veřejné bezpečnosti byla indigová, námořnicky i blankytně modrá, nebo klidně tyrkysová.

Modrý vůz veřejné bezpečnosti Škoda

Značení policejních vozů

Přes boky karosérie vedl bílý pruh orámovaný červenými linkami. V něm byl nápis Hlídka VB, později Veřejná Bezpečnost. První vůz nesoucí toto označení byl vůz Pražské hlídkové služby nazývaný Bojový Tudor, Škoda 1101P. Měl otevřenou karosérii a poháněl ho čtyřválec se zdvihovým objemem 1 089 cm3 s výkonem 32 koní.

Nejen vozy Škoda

Následovaly vozy vyráběné v Mladoboleslavské Škodě, zejména typy 1201 a 1202 s objemem motoru 1 221 cm3 a výkonem 47 koní. Postupně se do vozového parku dostala vozidla z tehdejšího Sovětského Svazu. Konkrétně typ Lada či Žiguli neboli VAZ 2101 a následujících verzí nebo Volhy 21 a 24 s robustní konstrukcí vyšším výkonem motoru. Kombík měl až 7 míst pro cestující.

Barvy se měnily vícekrátV roce 1975 se změnil modrý lak na žlutý s bílými kapotami a na nich písmena VB. Nejdříve šlo o Škody 120, Lady nebo Volhy. Tato barevná kombinace se používala až do roku 1991. Pak ji nahradila bílá barva se zeleným pruhem. Šlo hlavně o Favority, Felicie a Fabie. V roce 2008 stříbrnou barvu doplňují žluto modré reflexní prvky. Kombinace se s drobnými úpravami používá i dnes. Vozový park tvoří Octavie, SUV Hyundai ix35, Tucson, Passat R36 i Superb.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *