BMW iX3 elektrické SUV
Elektromobily,  Novinky

Novinka jménem BMW iX3: Jak se vozidlo změnilo od svého konceptu?

Automobily z dílny automobilky BMW patří k vůbec nejvyhledávanějším a nejoblíbenějším na trhu. Jsou synonymem luxusu za přijatelnou cenu, proto se nemůžeme divit tomu, že je o ně zájem. A ten pravděpodobně ještě poroste, jelikož do Česka zavítalo čistě elektrické SUV střední třídy. Pokud sledujete dění v automobilovém světě, jistě jste zaregistrovali koncept modelu iX3, který se světu ukázal už v říjnu před dvěma lety. Nyní už vůz není jen konceptem. Jak se však vůz změnil za poslední dva roky výroby? 

Elektrického SUV střední třídy jsme se dočkali v červenci

Dalo by se říct, že elektrické SUV střední třídy iX3 bylo dlouho očekávanou novinkou, které se řada fanoušků automobilky (a nejen jí) nemohla dočkat. A letos k tomu konečně došlo – letos došlo k oficiálnímu představení produktové řady. A jak model nakonec vypadá? To odhalují snímky i oficiální video, jež nedávno unikly do světa internetu. 

Snímky, které unikly do světa, poukazují na řadu rozdílů, které jsou mezi finální podobou vozidla a prvotním konceptem. Snímky (ostatně i oficiální video) například potvrzují to, na co automobilka BMW dříve poukazovala, a sice na aerodynamický design disků kol

BMW iX3 pohled zezadu
BMW iX3 pohled zezadu

Na detailech záleží

Oproti původnímu konceptu, který je dnes už dva roky starý, jde vidět, že ve finální podobě si výrobci pohráli s detailem. I v případě automobilů platí, že na detailech záleží a že právě detaily dotváří vozidlo k dokonalosti. Navíc jsou to právě detaily, co často odlišuje vozidla od konkurence.

Změny, které jsou oproti konceptu, jsou drobné, kosmetické, přesto zásadní. Například maska chladiče není spojená ledvinkami, ale je zachována příčka uprostřed. Co stojí za povšimnutí, tak jsou světle modré difuzory na nárazníku zezadu automobilu. 

BMW iX3 elektrické SUV
BMW iX3 elektrické SUV

Co skrývá pod kapotou?

BMW iX3, které bylo dlouho očekávané, pod kapotou ukrývá opravdu úctyhodně výkonnou baterii. Ta by měla na jedno nabití vydržet skoro 450 kilometrů! Ptáte se, jak je to vůbec možné? Takto výkonné baterie se vidí jen málokde! Důvodem toho je soustava rovnou několika baterií, které mají kapacitu 74 kWh

BMW iX3 elektromotor
BMW iX3 elektromotor

Aerodynamická kola jako hlavní výhoda automobilu

O aerodynamických kolech jsme již mluvili. Jedná se o jednu z informací, o které automobilka mluvila už od samotného začátku, kdy se nechala slyšet, že se na elektromobily z její dílny můžeme těšit. Jenže co to aerodynamická kola vlastně jsou? Jedná se o jednu z hlavních výhod nového vozidla. 

Úkolem aerodynamických kol je především snížit odpor vzduchu o zhruba pět procent ve srovnání s jinými, normálními disky X3. Disky na novém modelu jsou z hliníkové konstrukce, která je asi o patnáct procent lehčí než disky dřívějších produktových řad. 

BMW iX3 aerodynamická kola
BMW iX3 aerodynamická kola

Kolik nové SUV BMW iX3 stojí?

O novince z dílny BMW se mluví jako o konkurenci Mercedesu EQC nebo konkurenci modelu Audi e-tron. Jestli se automobil opravdu stane konkurencí, ze které budou mít ostatní automobilky strach, to se teprve uvidí. Co je však podstatné pro zákazníky nebo potencionální kupce, je cena novinky z dílny BMW. Kolik bude nové SUV stát? Jaká bude cena iX3, na které čekáme už bezmála dva roky?

Bohužel nelze říct, že by bylo nové auto za hubičku. To nelze tvrdit ani omylem. Nové BMW vyjde na 1 859 000 korun a objednávat si ho lidé mohou už nyní. Objednávkový formulář byl otevřen koncem letošního července, prakticky ihned po odhalení oficiálního videa. 

I když se mnohým může zdát cena do nebe volající, jiní k ceně přistupují racionálně. Moc dobře si uvědomují, že díky pořízení vozidla s elektrickým pohonem budou moct parkovat prakticky ve všech zónách placeného stání. Dokonce je to výjimka z povinnosti mít dálniční známku na placených úsecích. A samozřejmě nesmíme zapomenout na fakt, že elektrické vozy nepodléhají placení silniční daně (což se jinak běžně vztahuje na firemní automobily).

Představení BMW iX3 elektrického SUV střední třídy

BMW iX3 fotogalerie

(Zdroj: BMW iX3)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *